مشاوره و اجرای خدمات مدیریتی

مشاوره و اجرای خدمات مدیریتی به چه صورت انجام می شود؟

مقدمه

برای گسترش کسب و کار و مدیریت بهتر آن صاحبان و مدیران آن باید از شیوه های مختلف مدیریتی استفاده کنند. بهره مندی از این خدمات باعث سود آوری بیشتر، کاهش هزینه های اضافی، افزایش بازدهی در کار و… می شود در نتیجه مسئله ی مهمی است و از همه ی جوانب باید مورد بررسی قرار گیرد. در صورت بی توجهی به این موارد سازمان پیشرفت نمی کند. سازمان هایی که با تکنولوژی روز پیشرفت نکنند و از آن بهره مند نشوند پس از مدتی به طور کلی حذف می شوند. در این مقاله قصد داریم به بررسی مشاوره و اجرای خدمات مدیریتی در حوزه های مختلف بپردازیم. پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

فهرست

مشاور مدیریتی چیست و انواع آن کدام است؟

چرا شرکت و سازمان ها به مشاوره و اجرای خدمات مدیریتی نیاز دارند؟

اهداف استفاده از مشاوره و خدمات مدیریتی

مشاوره و اجرای خدمات مدیریتی


مشاور مدیریتی چیست و انواع آن کدام است؟

صاحبان مشاغل برای بهبود وضعیت کسب و کار خود و پیشرفت در آن باید از روش های مختلفی استفاده کنند. مشاوره ی مدیریتی در واقع مجموعه ای از نکات و روش هایی است که باید برای سودآوری بیشتر، کاهش هزینه های اضافی، افزایش بازدهی و… مورد بررسی قرار گیرد. روش های مختلفی برای مشاوره و اجرای خدمات مدیریتی وجود دارد که در ادامه به طور کامل به بررسی آن می پردازیم.

مشاور مدیریتی چیست و انواع آن کدام است؟

۱. مشاوره منابع انسانی

این روش مشاوره با ارائه ی راهکار هایی تلاش می کند تا سازمان و شرکت های بزرگ به طور درست بتوانند از سرمایه های انسانی و انتخاب درست افراد برای افزایش بازدهی شرکت و کسب و کار استفاده کنند. همچنین با استفاده درست از این روش ها سازمان ها می توانند به درستی از نیروهای انسانی خود استفاده کنند. هدف مشاوران منابع انسانی شناسایی مسائل یا زمینه های بهبود و اجرای استراتژی های مناسب است. مشاوران منابع انسانی به طور کلی در چهار بخش سیاست های مشاوره ای، قوانین سازمانی، شیوه ها و فرایند های مشاوره مشغول به فعالیت هستند.
از وظایفی که مشاوران منابع انسانی دارند می توان به ایجاد برنامه ی مناسب در زمینه ی اشتغال، ایجاد طرح های تشویقی و انواع نظرسنجی ها، ارائه ی مشاوره مناسب در زمینه های مدیریتی، بررسی قوانین، مشاوره در رابطه با فناوری منابع انسانی و… اشاره کرد.

۲. تحقیقات بازار

با استفاده از تحقیق و جمع آوری اطلاعات تولید کننده و مشتریان به یکدیگر متصل می شوند که به آن کارکتینگ ریسرچ می گویند. مدیران باید از این اطلاعات برای بهبود روند کسب و کار، تهدید و فرصت های موجود در بازار، بررسی فعالیت ها و بازاریابی و… استفاده کنند. استفاده از تحقیقات بازار باعث می شود بتوانید به راحتی رفتار مشتریان خود را مورد بررسی قرار دهید. همچنین یکی از روش های بهبود کسب و کار تحلیل رقبا است. با استفاده از تحقیقات بازار می توانید رقبای خود را بشناسید و از نکات مثبت آن ها استفاده کنید. اگر قصد تولید محصولات جدید را دارید پیشنهاد می کنیم حتما از تحقیقات بازار استفاده کنید و سپس به تولید آن بپردازید.

مراحل انجام تحقیقات بازار

از مراحل انجام تحقیقات در بازار می توان به پرسونای مشتریان، تعامل با مخاطبین هدف، استفاده از انواع گروه های کانونی، تهیه ی پرسشنامه، انجام مصاحبات تلفنی، تهیه ی سوالات تحقیق، تهیه ی لیستی از رقبا، خلاصه نتایج تحقیقات و… اشاره کرد.

۳. مدیریت استراتژیک

شرکت های برای اینکه در کار خود پیشرفت کنند باید با تکنولوژی های نوین پیش بروند و از آن استفاده کنند. در صورتی که مدیریت کسب و کار با توجه به تکنولوژی رو انجام نشود، کسب و کار ها پیشرفت نمی کنند و از رقبای خود عقب می افتند. برای همین نیاز است از مدیریت استراتژیک کمک گرفته شود. از اهمیت های مدیریت استراتژیک می توان به کمک به برنامه ریزی در فعالیت ها، بهبود تخصیص منابع و… اشاره کرد.

مزایای مدیریت استراتژیک
 1. در تمامی قسمت های سازمان برای بهبود کسب و کار از این روش مدیریتی استفاده می شود.
 2. تحلیل و بررسی اطلاعات و کمک به بهبود شرایط با آن
 3. مشخص کردن اولویت ها و برنامه ریزی برای آینده
 4. هماهنگی عملیاتی بین سازمانی
 5. مدیریت تیم و استفاده از روش های مختلف برای بهبود شرایط

۴. کیفیت و پیاده ‌سازی استانداردهای مدیریت

برای پیاده سازی استاندارد های مدیریتی مناسب لازم است از روش های مختلفی استفاده شود. پیاده سازی استاندارد های مدیریتی اگر به شکل مؤثر انجام شود مستلزم دریافت دیدگاه های کارکنان، نه‌ فقط در بخش مدیریت ارشد، بلکه در همه سطوح سازمان است. برای انجام بهتر کار ها انجام دهندگان آن باید به اجرای دقیق فعالیت خود بپردازند و نباید در انجام آن کوتاهی کنند. برای انجام این کار راه های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

مرحل پیاده سازی استاندردهای مدیریتی
 1. انجام مراحل و مدیریت آن توسط مدیر کسب و کار
 2. سر و سامان گرفتن تیم
 3. اطلاع رسانی در رابطه با استاندارد های بین المللی
 4. ارائه ی آموزش های لازم برای سیستم های مدیریتی با کیفیت
 5. ادغام استاندارد ها با سیاست های سازمانی
 6. پیاده سازی و اجرای سیستم های مدیریتی
 7. کنترل مراحل پیاده سازی شده
 8. اجرای سیستم
 9. کنترل کیفیت داخلی
 10. مدیریت کیفیت و بازبینی آن
 11. نجام محاسبات مربوط به قسمت های مختلف
 12. صدور گواهینامه

چرا شرکت و سازمان ها به مشاوره و اجرای خدمات مدیریتی نیاز دارند؟

برای اینکه کارها دقیق تر انجام شود و سازمان ها پیشرفت کنند نیاز است از مشاوره و اجرای خدمات مدیریتی در سازمان ها استفاده شود. از دلایلی که باید از مشاوره های مدیریتی استفاده کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

چرا شرکت و سازمان ها به مشاوره و اجرای خدمات مدیریتی نیاز دارند؟

برنامه استراتژیک

برخی بر این باورند که استفاده از روش و برنامه های استراتژیک سخت است. اما باید بدانید هر چقدر هم که انجام این مراحل دشوار باشد برای پیشرفت در سازمان و کسب و کار نیاز است. با استفاده از روش های مدیریتی استراتژیک به راحتی می توان در مدت زمان کم شرکت را به موفقیت های بزرگ رساند. این روش برای رسیدن به اهداف بزرگ سازمان ها را هدایت می کنند.

بهبود مراحل کسب و کار

با استفاده از مشاوره و اجرای خدمات مدیریتی اولویت های کاری مشخص می شود و با استفاده از آن می توانید زودتر به موفقیت برسید. در واحد های سازمانی معمولا مسئولیت قرار دادن واحد های سازمان در یک مسیر سود آور بر عهده ی مشاوران خدمات مدیریتی است.

کمک به قسمت منابع انسانی

این واحد یکی از بخش های مهم است زیرا استخدام و جذب نیروی جدید توسط آن انجام می شود. با انتخاب نیروی ماهر توسط این بخش شرکت و سازمان زودتر به هدف می رسد.

بهبود و گسترش رهبری سازمانی

رهبر رکن اساسی از بخش های مهم کسب و کار برای رسیدن به اهداف است. این رهبر است که کارمندان را تشویق می کند.

مدیریت تحول

سازمان ها باید بتوانند انواع تحولاتی که با آن رو به رو هستند را مدیریت کنند. برای این کار لازم است حتما از فردی به عنوان مدیر این بخش استفاده شود. از جمله تحولاتی که ممکن است برای سازمان پیش بیاید، تغییر نیروی کار، به روز شدن تکنولوژی، تغییر بازار و… اشاره کرد.

اهداف استفاده از مشاوره و خدمات مدیریتی

از اهداف مهم مشاوره و خدمات مدیریتی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. رسیدن به اهداف سازمانی به صورت دقیق
 2. حل مشکلات مربوط به کسب و کار
 3. جلوگیری از بروز مشکل و مدیریت آن
 4. بررسی موقعیت های ویژه و استفاده ی درست از شرایط برای پیشرفت سازمان
 5. پیاده سازی تغییرات لازم
 6. بهبود فرایند یادگیری

مشاوره و اجرای خدمات مدیریتی

برای اینکه شرکت و سازمان ها پیشرفت کنند نیاز است از افرادی که در این زمینه مهارت دارند مشاوره بگیرند و از تجربیات آن ها استفاده کند. مدیر سازمان در صورتی که بر عوامل موثر تسلط کافی نداشته باشد شرکت و سازمان به موفقیت نمی رسد و می توان گفت که زحمات تمامی بخش ها به هدر می رود. برای انجام خدمات مدیریتی انواع و روش های مختلفی وجود دارد و باید به آن توجه شود. هر کدام از این بخش ها مربوط به مدیریت قسمتی از سازمان ها هستند. در صورتی که هر بخش وظایف خود را به درستی انجام دهد، کل مجموعه پیشرفت می کند و به موفقیت می رسد.


برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با مشاوران شرکت آترین فناوران زنده رود تماس حاصل فرمایید.

شماره تلفن

۰۲۱-۲۸۴۲۱۶۵۶۰۳۱-۳۲۱۲۱۶۵۶


مشاوره و اجرای خدمات مدیریتی

سخن آخر

صاحبان مشاغل برای بهبود وضعیت کسب و کار خود و پیشرفت در آن باید از روش های مختلفی استفاده کنند. مشاوره ی مدیریتی در واقع مجموعه ای از نکات و روش هایی است که باید برای سود آوری بیشتر، کاهش هزینه های اضافی، افزایش بازدهی و… مورد بررسی قرار گیرد. برای انجام این کار روش های مختلفی وجود دارد. هر کدام از بخش های سازمانی باید از مشاوره و اجرای خدمات مدیریتی استفاده کنند. در صورتی بی توجهی به این مورد شرکت و سازمان ها به موفقیت نمی رسند و از رقبای خود عقب می افتند. دلایل مختلفی وجود دارد که ثابت می کند مشاوره خدمات مدیریتی و اجرای آن بسیار مهم است. در این مقاله به طور کامل به بررسی مشاوره و اجرای خدمات مدیریتی پرداختیم. امیدواریم مطالب ارائه شده برای شما مفید بوده و از خواندن آن لذت برده باشید. شما می توانید سوالات خود را در رابطه با مشاوره و اجرای خدمات مدیریتی و روش های آن را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

الان با ما تماس بگیرید