طراحی اپلیکیشن بهتر است یا وب سایت

طراحی اپلیکیشن بهتر است یا وب سایت

در طی سال های اخیر و با گسترش استفاده مردم از گوشی های هوشمند و وبسایت، ضروری است. که شرکت ها جهت حرکت همگام با تکنولوژی روز دنیا و کاربر دوست بودن نحوه ارائه خدمات، به استفاده از تلفن همراه توجه ویژه ای نمایند. بدین ترتیب طی دهه های گذشته نه تنها تعداد کاربران  اینترنت از طریق موبایل به ویژه استفاده از اپلیکیشن های قابل نصب بر روی تلفن همراه نسبت به دسک تاپ پیشی گرفته است. در نتیجه با توجه به وقوع این تغییرات، شرکت­ها و تجارت­ها در حال بررسی مجدد استراتژی های استفاده از اپلیکیشن های تلفن های هوشمند جهت معرفی و ارائه خدمات خود هستند. با این وجود سوال این است که آیا استفاده از یک اپلیکیشن تلفن همراه به جای یک وب سایت راه درستی است؟

بسیاری از افراد معتقدند که شما به اپلیکیشن تلفن همراه نیازی ندارید. بلکه تنها به وب سایتی نیاز دارید که به سادگی قابل دسترسی از طریق گوشی های هوشمند باشد. در حالیکه برخی دیگر معتقدند که استفاده از اپلیکیشن های تلفن همراه مزایایی دارند که وب سایت نمی تواند آنها را ارائه دهد. با این حال، با ما همراه باشید تا پس از خواندن این مطلب بهترین انتخاب را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.

برنامه موبایل(اپلیکیشن) در مقابل وب سایت

آمار گزارش App Annie نشان می دهد که در سال ۲۰۱۵، صنعت اپلیکیشن موبایل بیش از ۴۱.۱ میلیارد دلار درآمد ناخالص کسب کرده است. این رقم ممکن است حتی تا بیش از ۵۰.۹ میلیارد دلار افزایش یابد و پیش بینی میشود تا سال ۲۰۲۲ ، ۲۰۰ میلیارد دلار ارزش داشته باشد.

این آمار به هیچ وجه به معنی پایان عمر استفاده از دسک تاپ نخواهد بود، ولیکن با پیشرفت تکنولوژی در دهه گذشته استفاده از تلفن همراه به طور چشمگیری از آن پیشی گرفته است.در سال ۲۰۱۵، همزمان با گسترش استفاده از  تلفن های هوشمند در عرصه جهانی، استفاده از تلفن همراه نیز نسبت به دسک تاپ پیشی گرفتند. تا جایی که بر اساس گزارش گوگل، تلفن همراه بیش از یارانه جهت جست و جو مورد استفاده کاربران قرار گرفته است.

بر اساس مطالعه ای که توسط eMarketer انجام شده است، مدت زمان استفاده از تلفن همراه در حال افزایش است در حالی که زمان صرف شده در سایر رسانه ها روند نزولی زا در پیش گرفته است.

از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ ، میانگین زمان استفاده از تلفن همراه تقریباً هفت دقیقه افزایش یافته و در کل به ۳ ساعت و ۱۵ دقیقه در روز رسیده است. و تاکنون حتی از ۶ ساعت استفاده هم فراتر رفته است.

این در حالی است که مدت زمان استفاده از دسک تاپ یک دقیقه کاهش یافته و همچنین پنج دقیقه از میانگین مدت زمان تماشای تلویزیون نیز کاسته شده است.

از آمار ذکر شده به سادگی می توان دلیل توجه جامعه تجارت جهانی به استفاده از اپلیکیشن های تلفن همراه را دریافت و به زبان ساده، شرکت هایی که از علایق و اولویت­های مشتریان خود آگاهی بیشتری داشته و بدان توجه نمایند، گوی سبقت را از رقیبان خود خواهند ربود. 

طراحی اپلیکیشن بهتر است یا وب سایت
طراحی اپلیکیشن بهتر است یا وب سایت :

تفاوت اپلیکیشن موبایل و وب سایت چیست؟

اپلیکیشن­ها  و وب سایت ها هر دو از طریق دستگاه های همراه مانند تلفن یا تبلت(رایانه لوحی ) قابل دسترسی هستند. وب سایت­ها در دستگاه­های همراه دقیقاً مشابه دسکتاپ­ها به نظر می رسند، این نوع وبسایت از صفحات HTML مبتنی بر مرورگر تشکیل شده است که بهم پیوند خورده اند. در حالیکه وبسایت های ریسپانسیو برای سیستم عامل های مختلف طراحی شده اند و متناسب با اندازه ها و طرح های مختلف صفحه نمایش تنظیم می شوند.

وب سایت های تلفن همراه همانند وب سایت های دسک تاپ، می توانند محتوای متن، داده، تصاویر و ویدئو را نمایش دهند. آنها همچنین می توانند به ویژگی های خاص تلفن همراه مانند تماس با شماره نمایش داده شده یا استفاده از موقیعت مکانی شما، دسترسی پیدا کنند.

از سوی دیگر ، اپلیکیشن های تلفن همراه برنامه هایی هستند که روی دستگاه تلفن همراه کاربر بارگیری و نصب می شوند. یک برنامه می تواند محتوا مشابه یک وب سایت، داده را از اینترنت بگیرد و یا می تواند محتوا را بارگیری کند تا بدون اتصال به اینترنت به آن دسترسی داشته باشید. 

تفاوت اپلیکیشن موبایل و وب سایت چیست؟
تفاوت اپلیکیشن موبایل و وب سایت چیست؟

مزایای اپلیکیشن تلفن همراه

اپلیکیشن تلفن همراه برنامه ای است که برای یک پلتفرم خاص ، به عنوان مثال iOS یا Android توسعه یافته و روی خود دستگاه نصب شده است. هر اپلیکیشن به زبان سیستم عامل دستگاه نوشته شده میشود. برنامه ها کاملاً مجزا از وب سایت شرکت بوده و غالباً یک برند تجاری هستند.با توجه به گستردگی و تنوع اپلیکیشن های قابل نصب بر روی گوشی های هوشمند، انتخاب مناسب ترین نوع اپلیکیشن جهت بهترین ارائه خدمات به کاربران اهمیت ویژه ای دارد. در ادامه با توضیح معایب و مزایای هر نوع اپلیکیشن شما را در انتخاب بهترین گزینه یاری خواهیم نمود.


بیشتر بخوانید:آیا وب سایت برای کسب و کار من مفید است؟

شخصی سازی

شخصی سازی به مفهوم ارائه ارتباطات مطابق با سلیقه و علایق کاربران و، نحوه استفاده است. با استفاده از برنامه های تلفن همراه، ارائه تجربه­های شخصی به کاربران ساده تر است. اپلیکیشن های تلفن همراه می توانند به کاربران اجازه دهند تنظیمات برگزیده خود را هنگام بارگیری برنامه متناسب با نیازهای خود تنظیم کنند. اپلیکیشن ها همچنین می توانند تعامل کاربر را ردیابی کنند. و از آن برای ارائه توصیه ها و به روزرسانی های سفارشی به کاربران استفاده نمایند. علاوه بر این ، اپلیکیشن های تلفن همراه همچنین می توانند موقعیت کاربران را شناسایی نموده تا محتوای خاص جغرافیایی مانند تبلیغات ویژه یا معاملات را در یک مکان خاص فروشگاه ارائه دهند.

استفاده از قابلیت های دستگاه­های هوشمند

یک اپلیکیشن می تواند با ویژگی ها و سخت افزار دستگاه مانند دوربین ، موقعیت جغرافیایی GPS و غیره ارتباط برقرار کند.دسترسی به قابلیت های دستگاه برای برنامه های کوچک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا تجربه مشتری را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

استفاده از تجارب مشتریان و آگاهی از علایق و اولویت های آن ها دارای اهمیت ویژه ای در برقراری ارتباط میان شرکت ها و کاربران می باشد. که راه رسیدن به این امر،استفاده از نظر سنجی و تعامل با کاربر سبب پیشرفت  اپلیکیشن­ها برا تلفن های هوشمند می باشد.

در مقابل، دسترسی وب سایت ها به ویژگی های دستگاه بسیار محدود است. وب سایت ها می توانند از برخی ویژگی های دستگاه تلفن همراه مانند دوربین ، GPS و غیره استفاده کنند. با این حال، استفاده از آنها محدودیت های تکنولوژیکی زیادی دارد.

دسترسی آفلاین

اپلیکیشن های تلفن همراه بدون اتصال به اینترنت قابل اجرا هستند. اگرچه بسیاری از برنامه ها برای انجام بیشتر وظایف خود به اتصال به اینترنت نیاز دارند. اما در حالت آفلاین هم می توانند محتوا و عملکرد را به کاربران ارائه دهند. با این مزیت ، کاربران می توانند در هر زمان و هر مکان به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند.

تعامل مشتری

اپلیکیشن های تلفن همراه امکان تعامل بیشتر کاربر با محتوای شما را فراهم می کنند. برنامه ها به جای اینکه دقیقاً به متن و تصاویر یک وب سایت نگاه کنند. می توانند ویژگی هایی را در اختیار شما قرار دهند که به کاربران امکان تعامل با برخی از اجزای برنامه را می دهد.

تفاوت اپلیکیشن موبایل و وب سایت چیست؟
تفاوت اپلیکیشن موبایل و وب سایت چیست؟

مزایای وب سایت

ادامه مطالب با مزایای استفاده از وبسایت آشنا خواهید شد. و بعد از مطالعه میتوانید به صورت مفصل تر با نحوه کار ما طراحی وب سایت را نیز مطالعه بفرمایید.

دسترسی گسترده

یک وب سایت در تمام سیستم عامل ها قابل دسترسی است و می تواند به راحتی به اشتراک گذاشته شود. همچنین از نظر موتورهای جستجو ، قابلیت دسترسی بیشتری نسبت به یک اپلیکیشن تلفن همراه دارد که باید در Google Play یا Apple Store ذخیره و جستجو شود.

مقرون به صرفه

بسته به پیچیدگی ، یک سایت همراه پاسخگو می تواند مقرون به صرفه تر از توسعه اپلیکیشن تلفن همراه باشد.

سئو و قابلیت دیده شدن کسب و کار

سایت های بهینه سازی شده اکنون در صفحات نتایج موتور جستجو نسبت به اپلیکیشن ها رتبه بالاتری دارند. شرکتهایی که دارای سایتهای سازگار با موبایل هستند ، دارای رتبه بالاتری هستند. که منجر به دید بیشتر برند و بازدید وب سایت بالاتر می شود.

سایر نکات قابل توجه

وب سایت های تلفن همراه ممکن است گزینه کم هزینه تری باشند ، علاوه بر این ، وبسایت ها به راحتی نمی توانند با دستگاه کاربر کاملاً یکپارچه شوند.بنابراین نمی توانند به راحتی از سایر قابلیت های تلفن استفاده کنند.

همچنین لازم به ذکر است که طراحی وبسایت تلفن همراه متکی به شبکه هایی است که برای دسترسی به آن استفاده می شود. دسترسی به شبکه ، کیفیت و سرعت همه عواملی هستند که حتی اگر یک شبکه Wi-Fi در دسترس باشد ، روی تجربه وب همراه شما تأثیر می گذارند.

تفاوت اپلیکیشن موبایل و وب سایت چیست؟
تفاوت اپلیکیشن موبایل و وب سایت چیست؟

کدام گزینه بهتر است؟

هنگامی که نوبت به تصمیم گیری در مورد ساخت یک برنامه تلفن همراه یا یک وب سایت می رسد. انتخاب صحیح به اهداف تجاری شما بستگی دارد. اگر هدف شما ارائه محتوای مناسب به طیف گسترده ای از افراد است ، پس وب سایت احتمالاً راهی است که باید دنبال کنید. با این حال ، اگر می خواهید با مشتریان خود را تعامل و ارتباط بهتری برقرار کنید. تا علاقه مندی و وفاداری مشتری را افزایش دهید ، اپلیکیشن تلفن همراه یک انتخاب عالی خواهد بود. در بسیاری از موارد ، ممکن است تصمیم بگیرید که هم به یک وبسایت تلفن همراه و هم یک اپلیکیشن تلفن همراه داشته باشید. اگر این کار به درستی انجام شود، هر دو می توانند یک انتخاب استراتژیک و ارزشمند باشند.

بنابراین هنگامی که صحبت از استراتژی تبلیغ کسب و کار شما می شود ، مسئله یک وبسایت یا یک  اپلیکیشن موبایل نیست ، بلکه شاید یک رویکرد دو جانبه باشد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو