عوامل موثر در سئو سایت

عوامل موثر در SEOسایت

در این مقاله ۱۲ مورد از مهمترین فاکتورهای رتبه بندی SEO از ۲۰۰ عامل برای بهینه کردن سایت را یاد خواهید گرفت.این ۲۰۰ مورد به موتورهای جستجو کمک می کند تا مشخص کنند کدام سایت ها باید در نتایج جستجو نشان داده شوند. و چگونه رتبه بندی شوند. اگر می خواهید سایت شما از مهمترین سایتهای SERP (صفحات نتایج موتور جستجو) باشد ، باید فعالیت سایت خود را بیشتر و محتوا آن بهینه کنید تا این عوامل را تأمین کنید.

خبر خوب این است که نیاز نیست شما ۲۰۰  فاکتور را رعایت کنید. برخی از عوامل رتبه بندی مهمتر از بقیه هستند. همانطور که سیاست SEO  سایت خود را برنامه ریزی می کنید ، به این ۱۲ فاکتور که بیشترین تأثیر را در رتبه بندی دارند ، توجه ویژه داشته باشید.

قبل از اینکه به فاکتورهای برتر رتبه بندی SEO بپردازیم ، لازم به ذکر است که این عوامل می توانند تغییر کنند و قطعا در آینده تغییر خواهند کرد.

موتور جستجو و الگوریتم های رتبه بندی گوگل به طور مداوم در حال تغییر هستند. برخی از عوامل اولویت بیشتری دارند و برخی از عوامل معرفی یا حذف می شوند. مهم است که از آخرین فاکتورهای رتبه بندی مطلع باشید و مرتباً از یک ابزار حسابرسی SEO برای آنالیز سایت خود استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که به روزترین روشهای مرورگرها را دنبال می کنید.

۱۲ فاکتور برتر رتبه بندی SEO

در اینجا ۱۲ فاکتور برتر رتبه بندی SEO را معرفی میکنیم (که به ترتیب رتبه بندی نشده اند).

 • سایت امنیتی
 • رباتها یا crawler
 • رسپانسیو
 • بارگذاری سریع
 • کاربر تعامل
 • محتوا با کیفیت بالا
 • کلمات کلیدی مناسب
 • محتوای بهینه شده
 • داده های ساختاری
 • برندهای قدیمی
 • بک لینک
 • قدمت دامنه

۱. امنیت سایت

از سال ۲۰۱۴ ، گوگل درباره امنیت سایت به عنوان یک عامل رتبه بندی صحبت کرده است اکنون ، این مورد یکی از مهمترین عوامل رتبه بندی Google در این لیست است. منظور از امنیت سایت ، استفاده از رمزگذاری HTTPS است. سایت های دارای رمزگذاری HTTPS دارای گواهینامه های SSL هستند که ارتباط ایمنی بین یک وب سایت و کاربران آن ایجاد می کنند. این یک لایه امنیتی است که از اطلاعات رد و بدل شده بین کاربران و سایت محافظت می کند.

موتورهای جستجو می خواهند کاربران را به سایتهای معتبر برسانند و رمزگذاری HTTPS به آنها ایمنی یک سایت را نشان می دهد. اگر URL وب سایت شما با HTTP شروع می شود نه HTTPS ، سایت شما ایمن نیست و باید یک گواهینامه SSL اضافه کنید.

۲. ربات ها

اگر موتورهای جستجو سایتی را پیدا نکنند نمی توانند رتبه بندی کنند. به همین دلیل قابلیت ربات های خزنده برای سایت از فاکتورهای مهم رتبه بندی SEO است. قابلیت خزیدنی به موتورهای جستجو امکان می دهد تا یک وب سایت را آنالیز کرده و محتوای آن را مرور کنند ، بنابراین می توانند تعیین کنند که صفحه مربوط به چه موضوعی است و چگونه باید رتبه بندی شود.

اگر می خواهید گوگل سایت شما را به بهترین نحو رتبه بندی کند ، به موتورهای جستجو اجازه دهید به درستی سایت شما را جستجو کنند.یک نقشه سایت کامل و بدون عیب به موتورهای برتر جستجو ارسال کنید.وضعیت لیست فهرست خود را در کنسول جستجوی Google بررسی کنید تا تعداد صفحاتی را که Google در سایت شما خزیده است بررسی کنید.از robots.txt به درستی استفاده کنید تا بگویید کدام موتور جستجو به کدام صفحه باید دسترسی داشته باشد و کدام صفحه را نادیده بگیرد.

۳. رسپانسیو

رسپانسیو به نحوه مشاهده و عملکرد وب سایت هنگام مشاهده کاربر بر روی دستگاه تلفن همراه و یا تبلت  اشاره دارد. سایت های سازگار با موبایل با استفاده از یک طراحی واکنشگرا که محتوا را طوری تنظیم می کند که در هر اندازه صفحه خوب به نظر برسد ، تجربه کاربری خوبی را ارائه می دهند. از آنجا که جستجوهای بیشتری در دستگاه های تلفن همراه انجام می شود تا دسک تاپ (۵۲.۲٪ از ترافیک اینترنت از طریق دستگاه های تلفن همراه حاصل می شود و تعداد آنها رو به افزایش است) ، رسپانسیو برای موتورهای جستجو و کاربران بسیار مهم است.برای دیدن اینکه آیا سایت شما واکنشگرا است ، سایت خود را به Google Mobile-Friendly Test ارسال کنید. هر گونه مشکل در نسخه موبایل سایت شما را گزارش می دهد.و شما درصدد باشید تا آن را رفع کنید.

۴.سرعت بارگذاری صفحه

یکی دیگر از فاکتورهای رتبه بندی SEO که مربوط به تجربه کاربر است ، سرعت بارگذاری صفحه است. سایت های که بسیار کند هستند تجربه بدی برای کاربر ایجاد می کنند. موتورهای جستجو می دانند که افراد می خواهند هرچه سریعتر پاسخ پیدا کنند ، بنابراین ترجیح می دهند سایتهایی را نشان دهند که سریع برای کاربران بارگیری می شود. این مورد حتی برای سایت های واکنشگرا  اهمیت بیشتری دارد ، زیرا گوگل اعلام کرد که Speed Update سرعت بارگذاری را به یک عامل رتبه بندی برای جستجوهای تلفن همراه تبدیل می کند.

برای اطمینان از سریع بارگیری سایت خود ، از یک جستجوگر سرعت سایت استفاده کنید. ابزار تجزیه و تحلیل سرعت الکسا را که بخشی از حسابرسی کامل سایت یا ابزار PageSpeed Insights Google است ، امتحان کنید

اگر سایت شما کند است ، با اجرای حافظه پنهان وب سایت ، فشرده سازی پرونده ها ، کاهش تعداد هدایت ها و انجام اقدامات دیگر برای سرعت بخشیدن به زمان بارگیری ، برای سرعت بخشیدن به سایت خود گام بردارید.

۵. تعامل کاربر

موتورهای جستجو به کاربران کمک می کنند تا تعیین کنند کدام صفحات را باید در رتبه بندی جستجو ارتقا دهند. آنها نحوه تعامل کاربران با نتایج را در نظر می گیرند تا مشخص کنند کدام صفحات بهتر و مفیدتر برای جستجوگران هستند. گوگل این کار را از طریق یک ابزارهای هوش مصنوعی با قدرت بالا به نام RankBrain انجام می دهد. عواملی که نشان میدهد کاربر چقدر با سایت شما تعامل داشته است. شامل موارد زیر است:

نرخ کلیک (CTR): درصدی از افرادی که روی موتور جستجو کلیک می کنند وقتی به موتور ارائه می شود ، نتیجه می گیرند

Time on Site: مقدار زمانی که کسی پس از یافتن یک صفحه در صفحه از طریق جستجو می گذراند

زمان خروج از سایت: درصد افرادی که پس از مشاهده فقط یک صفحه در سایتی که از طریق جستجو پیدا می کنند ، سریعاً ترک می کنند.

این معیارها به موتورهای جستجو کمک می کند تا تشخیص دهند. که آیا یک نتیجه جستجو برای کاربران ارزشمند است. بنابراین هم محتوای سایت خود را بهینه کنید تا تعامل کاربر با سایت شما بیشتر شود..

چند مورد که شما را در این زمینه کمک میکند را با هم بخوانیم …

از طراحی وب سایت جذاب و گرافیک با کیفیت بالا استفاده کنید.

از لینک های داخلی برای کمک به کاربران در جستجوی آسان سایت خود استفاده کنید.

برای ایجاد عناوین و توضیحات جذاب و کاربردی برای نتایج جستجو ، از SEO meta tag استفاده کنید.

محتوای خود را برای قسمتهای مختلف در جستجو بهینه کنید.


بیشتر بخوانید:آیا امنیت سایت شما مهم است ؟؟


۶. محتوای با کیفیت بالا

روش دیگر برای افزایش تعامل کاربر در سایت شما و جلب نظر موتورهای جستجو ، انتشار مداوم محتوای با کیفیت بالا در سایت شما است. محتوا یکی از مهمترین فاکتورها برای ربات های گوگل در رتبه بندی سئو است. موتورهای جستجو می خواهند بهترین نتایج ممکن که برای کاربر مفید است را ارائه دهند ، بنابراین رتبه بندی بالاتری را به سایتهایی می دهند که دارای محتوای کاملاً تحقیق شده ، عمیق و خوش ساخت هستند.

محتوای جدید و بروز خزنده های جستجو را به خود جلب می کند و در حالی که چیزی ارزشمند برای اشتراک گذاری با مخاطبان داشته باشید ، قابلیت جستجو را افزایش می دهد ، بنابراین برای استراتژی های بازاریابی شما یک گزینه عالی به شمار میرود.

۷.کلمات کلیدی هدفمند

کورکورانه وارد تولید محتوا نشوید. با انجام تحقیق در مورد کلمات کلیدی ، شما میتوانید متوجه شویدکه چه کلمات کلیدی را برای بهتر دیده شدن مناسب است. و موضوعاتی را به طور استراتژیک ایجاد کنید.

در نظر بگیرید که Google چگونه کلمات کلیدی هدفمند را رتبه بندی می کند. تا به شما کمک کند بهترین کلمات کلیدی را برای محتوای خود انتخاب کنید.

کلمات کلیدی به صورت جمله ای را هدف قرار دهید. با افزایش محبوبیت جستجوی های صوتی ، افراد بیشتری به دنبال عبارات جمله ای هستند. با یافتن کلمات کلیدی به صورت جمله ای (کلمات کلیدی سه یا چند کلمه ای) علاوه بر کلمات کلیدی عمومی کوتاهتر از این روش هم برای بهینه کردن سایت خود کمک بگیرید.

هدف جستجوی کلمات کلیدی را درک کنید.که کاربر قصد از جستجو، دلیل جستجو (به عنوان مثال به این دلیل که می خواهد چیزی را یاد بگیرد ، بخرد) را متوجه شوید.

 Google رتبه بندی صفحاتی را که دارای محتوای متناسب با هدف کلمات کلیدی در جستجوی کاربران هستند افزایش می دهد. بنابراین مطمئن شوید که چگونه انواع مختلف کلمات کلیدی ،در تمام قسمتهای محتوا قرار می گیرند.

۸.محتوای بهینه شده

برای جذب موتورهای جستجو به محتوای خود ، باید فاکتورهای SEO در صفحه را نیز در نظر بگیرید. SEO در صفحه فرآیند بهینه سازی هر صفحه در سایت شما برای یک کلمه کلیدی را هدف قرار میدهد. با بهینه سازی محتوای خود برای یک کلمه کلیدی خاص ، به موتورهای جستجو می گویید که این صفحه مربوط به چه موضوعی است و برای چه رتبه بندی می شود. به هر صفحه در سایت خود یک کلمه کلیدی منحصر به فرد اختصاص دهید. (هرگز کلمه کلیدی یکسان را به بیش از یک صفحه در سایت خود اختصاص ندهید زیرا این امر می تواند موتورهای جستجو را گیج کرده و منجر به رد شدن از کلمات کلیدی شود). سپس ، محتوا را برای بهترین روشهای جستجوگرها در صفحه بهینه کنید.

۹.داده های ساختاری

روش دیگر برای موتورهای جستجو درباره یک صفحه وب استفاده از داده های ساخت یافته است. داده های ساختاری یا Schema Markup ، داده کوچکی است. که به قسمت پشتی یک صفحه وب اضافه می شود و به موتورهای جستجو می گوید که چگونه می توانند محتوا را طبقه بندی و تفسیر کنند. (مانند شناسایی آدرس کسب و کار ، عنوان کتاب ، دستور العمل یا نوع دیگری از اطلاعات).

داده های ساختاری یک فاکتور برتر رتبه بندی SEO است. زیرا به وضوح به موتورهای جستجو می گوید که چه مواردی در یک صفحه مهم است. داده های ساختاریافته می توانند منجر به موارد برجسته در جستجو شوند ، که می تواند نرخ کلیک را افزایش دهد و رتبه بندی را حتی بیشتر کند.

۱۰. برندهای قدیمی

موتورهای جستجو برند ها وکسب و کارهای که شناخته شده تر هستند. را معتبر و قایل اعتماد میداند و رتبه بندی می کنندهرچه قدمت سایت بیشتر باشد،احتمال اینکه موتورهای جستجو قابلیت جستجو را در آنها افزایش دهند ، بیشتر است. به همین دلیل لیست های تجاری معتبر یک عامل مهم در رتبه بندی است.

۱۱. بک لینک

بک لینک سیگنال دیگری است که به موتورهای جستجو می گوید یک وب سایت معتبر و قابل اعتماد است. تعداد و کیفیت پیوندهایی که به سایت شما اشاره می کنند یک عامل SEO خارج از صفحه است که تأثیر قابل توجهی در رتبه بندی جستجوی شما دارد.

در کنار محتوا ، بک لینک اغلب به عنوان دومین عامل مهم رتبه بندی SEO در نظر گرفته می شود. اگر می خواهید سایت شما رتبه بندی شود ، شما باید از طریق روش هایی مانند خرید پیوند ، روابط عمومی دیجیتال و سایر استراتژی های ایجاد لینک ، برای ساخت بک لینک با کیفیت بالا برای سایت خود برنامه ریزی کنید.

۱۲. قدمت دامنه

عامل رتبه بندی نهایی ممکن است چیزی نباشد که بتوانید کنترل کنید ، اما قابل ذکر است. سن دامنه یا قدمت وب سایت شما اغلب به عنوان یک عامل رتبه بندی در نظر گرفته می شود. در حالی که Google این مورد را به عنوان یکی از عوامل رتبه بندی SEO خود به روشنی بیان نمی کند. اما تحقیقات نشان داده دامنه های قدیمی تر دارای رتبه بهتری هستند.

بنابراین اگر سایتی کاملاً جدید راه اندازی کرده اید ، بدانید که تلاش برای جستجوگرها به زمان نیاز دارد. با گذشت زمان و کار مداوم در جستجوگرها ، سایت شما رتبه جستجوی خود را بهبود می بخشد. اما یک شبه اتفاق نخواهد افتاد.

فاکتور برتر رتبه بندی SEO
فاکتور برتر رتبه بندی SEO

آیا سایت شما برای همه عوامل رتبه بندی SEO بهینه شده است؟

اکنون که می دانید مهمترین فاکتورهای رتبه بندی SEO چیست ، وقت آن است که سایت خود را بهینه کنید.

 • برچسب ها :

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.